دیدنی‌های شهر وان

قلعه وان

این اثر باستانی به فاصله پنج کیلومتری از مرکز شهر وان قرار گرفته. این اثر در کنار دریاچه وان و متشکل از سنگلاخ‌های صعب‌العبور گسترده بر جلگه کناری دریاچه ساخته شده است.اطراف این قلعه را وانِ کهن می‌نامند.

قلعه‌ای که شاهد دوران‌های تاریخی عظیمی از جمله پادشاهی اورارتو، سلسله سلجوقیان و امپراطوری عثمانی بوده و تمدن آنها را تشکل بخشیده است. این اثر باستانی در هنگام غروب آفتاب منظره بی‌نظیری را برای تماشا هدیه می‌دهد.

برج اصلی آن به همراه دیوارهای حصار گونه، مقبره دو تن از پادشاهان اورارتو: مِنوآ و آرگیشتی یکم، هزار و یک پله سنگی را شامل می‌شود. پرستش‌گاهی بدون سقف و در هوای آزاد و دو طاق ورودی با نام مستعار مادر و دختر، بخش‌های اصلی این اثر باستانی را تشکیل می‌دهند.

رزرو هتل در وان ترکیه

جزیره و کلیسای آکدامار

این جزیره زیبا در 50 کیلومتری شهر وان قرار گرفته است. به این جزیره می‌توان از راه اسکله شهرستان گواش و سپس با کشتی‌سواری راه یافت.

کلیسای مشهور آکدامار در این جزیره قرار گرفته است.

دیوارهای درونی این کلیسا شامل بخش‌هایی حکاکی شده از کتب انبیا از جمله انجیل و تورات است.

این کلیسا به عنوان یکی از غنی‌‌ترین میراث‌های این منطقه تصور می‌شود.

رزرو هتل وان ترکیه

آبشار مُرادیه

این آبشار در 10 کیلومتری شهرستان مُرادیه و بر روی رودخانه بندِماهی قرار دارد. روبروی این آبشار نیز پل متحرکی قرار دارد که از آنجا تصاویر زیبایی از آبشار قابل رویت می‌باشد. اطراف این آبشار محل مناسبی جهت تعطیلات و خوش‌گذرانی است.

رزرو هتل در وان ترکیه

پل بندِماهی

این پل بر روی رودخانه بندِماهی و در 60 کیلومتری مرکز شهر وان قرار گرفته است. بنا بر گفته‌ها ساخت این پل در اواخر قرن 13 میلادی انجام گرفته است.

 

رزرو هتل در وان ترکیه

پل شیطان

این پل با فاصله 10 کیلومتر از شهرستان مُرادیه قرار دارد و بنا بر گفته‌ها از قرن پانزدهم میلادی تا کنون در برابر امواج قوی رودخانه توانسته دوام بیاورد.

 

رزرو هتل در وان ترکیه

مسجد خسرو پاشا

این مسجد که در قرن شانزدهم در دوران عثمانی ساخته شده و تا کنون پابرجا مانده است، نیز در وانِ کهن قرار دارد.

این بنا در سال 1567 که در اطراف قلعه وان بنا شده، توسط معمار سینان ساخته شده است. پس از بازسازی آن در سال 2008 مکان مناسبی جهت عبادت مسلمانان می‌باشد.

 

رزرو هتل در وان ترکیه

مسجد کایا چلبی

این مسجد در وانِ کهن قرار دارد. ساخت این بنا در سال 1660 میلادی توسط کایا چلبی کوچی آغاز و در سال 1663 توسط جم دده‌اوغلو مهمت به پایان رسیده است.

 

رزرو هتل در وان ترکیه

خانه‌های تاریخی وان

به دلیل آپارتمان‌سازی و تغییر بافت شهری، بافت کهن شهر وان در حال انقراض است.

بدین جهت شهرداری شهر وان برآن شد تا به ساخت بخشی تاریخی جهت نمایش خانه های سنتی وان اقدام کند.

رزرو هتل در شهر وان ترکیه
بستن منو